1434960919613_amin khosroshahi (3 of 19).jpg

هزینه بسیار بالای ساخت و تکمیل پروژه‌های طولانی آزاد‌راهی آن هم در شرایطی که وزارت راه و شهرسازی از نظر مالی سال‌های سختی را پشت سر می‌گذارد باعث شده پیگیری ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به این حوزه به عنوان یک اولویت مطرح شود. اولویتی که این بار در ساخت یک آزادراه در جنوب کشور معنا خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، پس از آنکه قرار‌داد پروژه‌هایی مانند آزاد‌راه حرم به حرم و کنارگذر جنوبی تهران با مشارکت بخش خصوصی بسته شد و شرکت ساخت تنها تعهد کرد بخشی از سرمایه مورد نیاز را که آن هم می‌تواند در قالب معافیت‌های مالیاتی جبران شود تامین کند، این‌بار شرکت ساخت پای قرار‌دادی را امضاء کرده که در نتیجه اجرای آن نخستین آزاد‌راه 100 درصد خصوصی کشور به بهره‌برداری خواهد رسید.

براساس قرار‌داد منتشر شده بخش خصوصی در پروژه 356 کیلومتری آزادراه بندرعباس به کرمان ورود خواهد کرد و با سرمایه‌گذاری بیش از 4000 میلیارد تومانی در طول پنج سال این راه بسیار مهم را خواهد ساخت.

این مسیر که زمان مسافرت بین این دو منطقه را دو ساعت و نیم و طول مسیر را نیز 136 کیلومتر کاهش خواهد داد، از نظر کاهش آلودگی و صرفه‌جویی در مصرف سوخت به عنوان یکی از اولویت‌های راهی کشور در دستور کار قرار دارد.

اهمیت این پروژه باعث شد از زمان مطرح شدن بحث تامین مالی‌اش تا نهایی شدن طرح حدود دو سال زمان لازم باشد. این برنامه ابتدا از سوی وزارت راه و شهرسازی با مطالعاتی جامع پیگیری شد سپس در اسفندماه سال 1393 به هیات دولت ارائه شد تا با تصویب آنها نخستین طرح آزادراهی بخش خصوصی کشور رسما نهایی شود.

با ابلاغ معاون اول رییس جمهور در فروردین‌ماه سال گذشته این طرح در طول حدود 13 ماهی که از ابلاغ‌اش می‌گذرد، به دنبال شناخت سرمایه‌گذار و نهایی کردن پروژه‌های مربوط به آن بود تا سرانجام شرکت ساخت این طرح را نهایی اعلام کند. طرحی که با توجه به 35 سال اعلام شدن زمان بهره‌برداری آن یکی از بلندمدت‌ترین تعهدات دولت در طرح‌های زیرساختی به حساب می‌آید که به نظر می‌رسد با استفاده از آن تضمین بازگشت سرمایه بخش خصوصی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

رباتیک

بخش های ویژه

قيمت ارز ، طلا و سکه قيمت خودرو نيم صفحه اول روزنامه هاي کشور

قیمت لحظه ای ارز و طلا

اوقات شرعی

دریافت خبرنامه

بازدیدکنندگان محترم پس از وارد کردن ایمیل در کادر ذیل جهت عضویت در خبرنامه، ایمیل تایید برای شما ارسال می شود و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب وب سایت برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً ايميل خود را وارد فرمایید :

معرفی به دوستان

نام شما:
ايميل شما:
نام دوست شما:
ايميل دوست شما:
پيام شما:

تبلیغات

1394

15
images
slide1
انواع-گیتار
گل ساحل

آخرین اخبار ایران و جهان ، تجارت ، اقتصاد ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، کامرس ، iran-commerce zohur